  • Airmar P8-200-FISO P8 200KHZ RETRACTABLE SHORTIE SPADE CONN
Write a Review
Write a Review
AIRMAR
Brand
AIRMAR
SKU:
P8-200-FISO
  • 0 Reviews
Airmar P8-200-FISO - P8 200kHz, 300W, Retractable Shorty™, FISO, DO Product Description
300 W
The plastic P8 is our shortest retractable-depth model. As part of our Shorty Series, it is designed for boats with limited headroom. The total height of housing is only 81 mm (3.2"). The low-profile, P8 model is nearly flush and minimizes drag with only 5 mm (3/16") extending outside of the hull.
Frequently Asked Questions (FAQ) About Airmar P8-200-FISO - P8 200kHz, 300W, Retractable Shorty™, FISO, DO
Who is the Airmar?
Who is the Airmar?
Airmar P8-200-FISO - P8 200kHz, 300W, Retractable Shorty™, FISO, DO Technical Specifications
Type:
Marine Navigation & Instruments | Transducers
Vendor:
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Airmar DST800P-FISO DST800 PLASTIC 200KHZ RETRACTABLE DST
MSRP:
Was:
Airmar DST800P-FISO - DST800 200kHz, 100W, Plastic Retractable, No Valve, DST Product DescriptionThe DST800 is an analog Triducer Multisensor that offers depth, speed, and Temperature functions in...
Add to Cart The item has been added
Airmar MM-FISO MM CABLE W/FISO (SPADE) CONN
Airmar MM-FISO - M&M Cable, 5-Pin 600W Series with FISO Connector - 8m Product Description Frequently Asked Questions (FAQ) About Airmar MM-FISO - M&M Cable, 5-Pin 600W...
Airmar D800B-200-FISO D800 200KHZ TH, RAYMARINE FISO, DO
Airmar D800B-200-FISO - D800 200kHz Bronze Retractable TH, Raymarine FISO, DO Product Description Frequently Asked Questions (FAQ) About Airmar D800B-200-FISO - D800 200kHz Bronze...
Airmar D800P-200-FISO D800 200KHZ TH, RAYMARINE FISO, DO
Airmar D800P-200-FISO - D800 200kHz Plastic Retractable TH, Raymarine FISO, DO Product Description Frequently Asked Questions (FAQ) About Airmar D800P-200-FISO - D800 200kHz Plastic...
AIRMAR P8-200-0 Low-profile short 250W thru-hull 200kHz only tranducer
Airmar P8-200-0 - P8 200kHz, 300W, Retractable Shorty™, No Connector, DO Product Description300 W The plastic P8 is our shortest retractable-depth model. As part of our Shorty Series, it is designed...
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment