  • Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
Write a Review
Write a Review
Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
Eaton
Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
SKU:
IS1000HGDV
  • 0 Reviews
The IS1000HGDV Isolator® Series Dual-Voltage 115/230V 1000W 50/60Hz Medical-Grade Transformer with full CAN/ES/IEC/EN 60601-1 listing is ideal for protecting sensitive electronic equipment in patient-care vicinities. It can be configured for either step-up voltage, step-down voltage or pass-through voltage operation. Along with line isolation and continuous EMI/RFI line noise filtering, its surge protection rating of 240 joules suppresses excess voltage to prevent it from damaging connected equipment.
Transformer filtering provides continuous common-mode noise rejection with no wearable parts. The IS1000HGDV reduces 6000V IEEE 587 Category A and B ring wave and combination wave test surges to only 0.5V common mode.
Full CAN/ES/IEC/EN 60601-1 Medical-Grade Listing with C14 Inlet and 8 C13 Outlets
  • Ideal for protecting sensitive electronic equipment in patient-care vicinities
  • Reduces cumulative leakage current of Isolator and connected equipment to levels less than 80 µA
  • Inexpensive alternative to dedicated circuits and site electrical upgrades
  • Rugged all-metal housing designed to withstand frequent use in busy environments
  • Requires a C13 AC input cord with country specific plug (sold separately)
Selectable 115/230V Input/Output Voltage Suitable for Most Applications
  • Automatically shuts down all outlets in case of overload
  • Ships ready for placement in any industrial, medical, office, network or audio/video environment
Protects Connected Equipment from Dangerous Spikes, Surges and Line Noise
  • Line isolation, continuous noise filtering and 240 joules of AC surge protection
  • Removes EMI/RFI noise, utility switching transients, load-generated harmonics and ground loops
  • Floating AC output prevents noise coupling from noisy ground circuits
  • Reduces 6000V IEEE 587 Category A and B ring wave and combination wave test surges to only 0.5V common mode
  • IS1000HGDV Isolator Series Dual-Voltage 115/230V 1000W 60601-1 Medical-Grade Isolation Transformer
  • (2) Fuse sets (115V and 230V operation)
  • Input/output cable selector data sheet
  • Owner's manual
OVERVIEW
UPC Code037332200020
Efficiency96%
VA / Watt Capacity1000
INPUT
Input Frequency50/60HZ
Maximum Surge Amps70A
Input Current10A @ 115V / 5A @ 230V
THDi  Less than 1%
Power Input ReceptacleIEC-320-C14
OUTPUT
Output Receptacles(8) C13
Output Nominal Voltage115V/230V (Selected by Output Switch) Can also be step up or step down, Selected when Installing Fuses.
Output Amp Capacity8.7@ 115V/ 4.3@230V
ISOLATION
Leakage Current  Max AC Leakage Current 80 (uA)
SURGE / NOISE SUPPRESSION
AC Suppression Joule Rating  240
IEEE587 Cat. A Ringwave Let-ThroughReduced to 0.5v Common Mode
Noise Suppression Rating35-65 dB
PHYSICAL
ColorWhite
Material of ConstructionMetal (Cabinet)
Cooling MethodConvection
Shipping Dimensions (hwd / cm)26.01 x 38.00 x 43.51
Shipping Weight (kg)14.66
Unit Dimensions (hwd / cm)13,03 x 24,99 x 30,00
Unit Weight (kg)13.72
ENVIRONMENTAL
Storage Temperature Range5° to 122°F (-15° to 50°C)
Operating Elevation (m)Up to 3000m
Operating Humidity Range5% to 95% RH (Non-Condensing)
FEATURES & SPECIFICATIONS
Over Current Protection  2 x 10A @ 115V and 2 x 5A at 230V ( Both Fuses included with Product as Accesories)
OPERATION
System Type SelectionsInput Voltage equals Output Voltage OR 120V input equals 230V output OR 230V Input equals 120V output - (Selectable when installing Fuses) Input Frequency always equals Output Frequency