  • Eaton P024-001-13A - 1FT, 5-15P/5-15R,13A,16AWG,
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
P024-001-13A
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: P024-001-13A
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
P024-001-13A
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
P024-001-13A
Product Name
1-ft. 16AWG, 13A Power Extension Cord (NEMA 5-15R to NEMA 5-15P)
Marketing Information
Product Type
Power Extension Cord
Technical Information
First End Connector Type
NEMA 5-15P
Second End Connector Type
NEMA 5-15R
Device Supported
  • Surge Protector
  • Power Adapter
Gauge
16
Power Description
Voltage Rating
120 V AC
Frequency
60 Hz
Current Rating
13 A