  • Eaton P024-015 - 15FT 5-15P/5-15R,15A,14AWG,
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
P024-015
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
P024-015
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
Product Name
Heavy-Duty Power Extension Cord, 15A, 14 AWG (NEMA 5-15P to NEMA 5-15R), 15 ft.
Marketing Information
The P024-015 Heavy-Duty Power Extension Cord features a NEMA 5-15P plug on one end and a NEMA 5-15R receptacle on the other, allowing you to extend the length of your existing power cord. The 15-foot 14 AWG cord is rated for 120V and 15A and is UL listed. Durable SJT jacket is sure to last a long time.
Product Type
Power Extension Cord
Technical Information
First End Connector Type
NEMA 5-15P
First End Connector Detail
1 x 3-pin NEMA 5-15P Male
Second End Connector Type
NEMA 5-15R
Second End Connector Detail
1 x 3-pin NEMA 5-15R Female
Power Description
Voltage Rating
120 V AC
Current Rating
15 A