  • Eaton P046-006-LL-30A - 6FT L5-30P/L5-30R,30A,10AWG
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
P046-006-LL-30A
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: P046-006-LL-30A
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
P046-006-LL-30A
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
P046-006-LL-30A
Product Name
P046-006-LL-30A Power Extension Cord
Marketing Information
The P046-006-LL-30A Heavy-Duty Power Extension Cord features a NEMA L5-30P plug on one end and a NEMA L5-30R receptacle on the other, allowing you to extend the length of your existing power cord. Both molded connectors twist and lock into place, which prevents disconnection via jostling or other accidental impact. The six-foot 10 AWG cord is rated for 125V and 30A. Its durable PVC jacket is designed to last a long time.
Features
Extends Existing Power Cord with NEMA L5-30P Plug
  • NEMA L5-30R receptacle at opposite end
  • Molded locking connectors prevent accidental disconnection
  • Integral strain relief
  • 125V/30A rating
  • Durable PVC jacket
  • 6 ft. long
Product Type
Power Extension Cord
Technical Information
First End Connector Type
NEMA L5-30P
First End Connector Detail
1 x NEMA L5-30P Male
Second End Connector Type
NEMA L5-30R
Second End Connector Detail
1 x NEMA L5-30R Female
Power Description
Voltage Rating
125 V AC
Current Rating
30 A