  • Eaton P568F-30M-8K6 - P568F-30M-8K6, HDMI AOC 8K CBL
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
P568F-30M-8K6
  • 0 Reviews
HDMI Cable Helps Your Gaming, Home Theater or Digital Signage Setup Get 8K-Ready
Enjoy the Clarity of 8K Video with 7.1-Channel Surround Sound and 4:4:4 Color
Take Advantage of the Most Advanced HDMI Features for Premier Picture Quality
Advanced Fiber Cable Is Easier to Install than Copper
Invest in Quality Construction for Reliable Performance
P568F-30M-8K6 HDMI Fiber Active Optical Cable, M/M, Black, 30 m (98 ft.)
OVERVIEW
UPC Code037332260970
Product TypeActive Optical Cable (AOC)
TechnologyHDMI
VIDEO
Video InputHDMI (MALE)
Video OutputHDMI (MALE)
Max Supported Video Resolution7680 x 4320 (8K) @ 60Hz
Max 1280 x 720 (720p) Range (ft)98
Max 1920 x 1080 (1080p) Range (ft)98
Max 1920 x 1200 Range (ft)98
Max 2560 x 1600 Range (ft)98
Max 3840 x 2160 (4K@30Hz) Range (ft)98
Max 3840 x 2160 (4K@60Hz) Range (ft)98
Max 4096 x 2160 (4K) Range (ft)98
Max 5120 x 2880 (5K) Range (ft)98
Max 7680 x 4320 (8K@30Hz) Range (ft)98
Max 7680 x 4320 (8K@60Hz) Range (ft)98
Signal Range (ft)98
Signal Range (m)30
Max Supported Color Depth48-bit
HDR SupportYes
3D Video SupportedYes
Chroma Sub Sampling4:4:4
Maximum Signal Range (m)30
Signal TransmissionUnidirectional
POWER
Power Over Cable (PoC) SupportNo
PHYSICAL
ColorBlack
Material of ConstructionPVC
Cable Jacket ColorBlack
Cable Jacket MaterialPVC
Cable Jacket RatingCMP
Cable Outer Diameter (OD)4.5 mm
Cable Length (m)29.88
Ferrite Core  Yes
Number of Displays1
Form Factor/Mounting OptionsCable
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 122°F (0° to 50°C)
Storage Temperature Range-40° to 158°F (-40° to 70°C)
Operating Humidity Range10% to 80% RH, Non-Condensing
Storage Humidity Range10% to 80% RH, Non-Condensing