  • Eaton PDU15NETLX - PDU15NETLX
Eaton PDU15NETLX - PDU15NETLX
Eaton PDU15NETLX - PDU15NETLX
Write a Review
Write a Review
Eaton PDU15NETLX - PDU15NETLX
Eaton
Eaton PDU15NETLX - PDU15NETLX
SKU:
PDU15NETLX
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU15NETLX
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDU15NETLX
Product Name
PDU15NETLX 2-Outlet PDU
Marketing Information
Switched PDU Provides Advanced Network Control and Remote Power Monitoring
Built-In LX Platform Network Interface Offers 24/7 Access
Reduce Service Calls with Auto Probe Autonomous Device Management
Easy Connection to an AC Power Source
Flexible Installation Options
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The PDU15NETLX is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
2-Year Warranty and Environmentally Responsible Design
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Receptacle Detail
2 x NEMA 5-15R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
  • 100 V AC
  • 120 V AC
  • 127 V AC
Power Rating (Watt)
1520 W
Input Current
15 A
Management
Management
Protocols:
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
  • DHCP/Manual
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
  • Rack-mountable
  • Wall-mountable
Placement
Under-counter
Rack Height
0U
Height
1.7"
Width
7"
Depth
5"