  • Eaton PDU3EVN10G60B - PDU3EVN10G60B
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVN10G60B
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU3EVN10G60B
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDU3EVN10G60B
Product Name
PDU3EVN10G60B 48-Outlet PDU
Marketing Information
The PDU3EVN10G60B 14.5kW 3-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. These advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Recommended for your IT or industrial application, the monitored PDU features 48 outlets-42 C13, 6 C19-with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with IEC 309 60A Blue (3P+E) input plug connects the 3-phase PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Phase
Three Phase
Plug/Connector Type
IEC 60309 60A BLUE (3P+E)
Receptacle Type
  • IEC 60320 C19
  • IEC 60320 C13
Receptacle Detail
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 42 x IEC 60320 C13
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
14.50 kW
Input Current
35 A
Management
Management
Protocols:
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"