  • Eaton PDU3EVN10L1530B - PDU3EVN10L1530B
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVN10L1530B
Manufacturer Part Number
PDU3EVN10l1530B
Product Model
PDU3EVN10l1530B
Product Name
PDU3EVN10l1530B 48-Outlet PDU
Marketing Information
The PDU3EVN10L1530B 10kW 3-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. These advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Plug/Connector Type
NEMA L15-30P
Receptacle Detail
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 42 x IEC 60320 C13
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
10 kW
Input Current
24 A
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.9"