  • Eaton PDU3EVN10L2130B - PDU3EVN10L2130B
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVN10L2130B
Manufacturer Part Number
PDU3EVN10L2130B
Product Model
PDU3EVN10L2130B
Product Name
PDU3EVN10L2130B 48-Outlet PDU
Marketing Information
The PDU3EVN10L2130B 10kW 3-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Plug/Connector Type
NEMA L21-30P
Receptacle Detail
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 42 x IEC 60320 C13
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
10 kW
Input Current
24 A
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.9"
Weight (Approximate)
15.69 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Built-in LX Platform Interface
  • Configuration Cable
  • 48 x Plug-lock Insert Sleeves
  • Rack-mounting Hardware
  • Mounting Bracket Accessory
  • Owner's Manual
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment