  • Eaton PDU3EVN6G60C - PDU3EVN6G60C
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVN6G60C
Manufacturer Part Number
PDU3EVN6G60C
Product Model
PDU3EVN6G60C
Product Name
PDU3EVN6G60C 36-Outlet PDU
Marketing Information
3-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power
Recommended for data centers, server rooms and network closets, the 18.7kW PDU3EVN6G60C provides real-time remote monitoring of voltage and load levels via built-in network connection. A six-foot (1.8-meter) cord with IEC 309 60A Blue (3P+E) input plug connects the 3-phase PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The firmware can be easily upgraded to ensure the 0U PDU continues to perform at its best as connected equipment adds new features.
36 Outlets Dispense AC Power
During normal operation, 36 C13 outlets distribute AC power to connected equipment. Each 200/208/240V outlet is accompanied by an LED that illuminates when the outlet is ramped up and ready to be used. The outlets are split into six load banks, each protected by a 20A circuit breaker that trips if the bank's connected load exceeds its maximum load rating. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged.
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Color Touchscreen LCD Offers Important Data at a Glance
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
2-Year Warranty
The PDU3EVN6G60C is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance.
Plug/Connector Type
IEC 60309 60A BLUE (3P+E)
Receptacle Type
IEC 60309 C13
Receptacle Detail
36 x IEC 60309 C13
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 220 V AC
  • 230 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
18.70 kW
Input Current
60 A
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"
Weight (Approximate)
18.65 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • PDU3EVN6G60C 36-Outlet PDU
  • Built-in LX Platform Interface
  • Configuration Cable
  • 36 x Plug-Lock Insert Sleeves
  • Rack-Mounting Hardware
  • Spare Mounting Buttons
  • Mounting Bracket Accessory
  • Owner's Manual
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment