  • Eaton PDU3EVNR6G60A - PDU3EVNR6G60A
Image coming soon
Write a Review
Write a Review
Image coming soon
Eaton
SKU:
PDU3EVNR6G60A
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDU3EVNR6G60A
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDU3EVNR6G60A
Product Model
PDU3EVNR6G60A
Product Name
PDU3EVNR6G60A 18-Outlets PDU
Marketing Information
16.2kW 3-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power
Monitored Per-Outlet PDU Lets You Keep Track of Power Consumption in Real Time
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Color Touchscreen LCD Gives You Important Data at a Glance
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
The 70-inch 0U PDU mounts vertically using the included toolless mounting buttons or the included rack-mounting brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A six-foot cord with an IEC 309 60A Blue 208V input connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Plug/Connector Type
IEC 60309 60A
Plug/Connector Detail
1 x IEC 60309 60A
Receptacle Detail
  • 12 x IEC 60320 C19
  • 6 x IEC 60320 C13
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
208 V AC
Power Rating (Watt)
16.20 kW
Input Current
45 A
  • SSH
SNMP:
  • V1
  • V2
  • V3
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"