  • Eaton PDU3EVSR10L1530 - PDU3EVSR10L1530
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVSR10L1530
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU3EVSR10L1530
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDU3EVSR10L1530
Product Name
PDU3EVSR10L1530 10kW 3-Phase Switched PDU
Marketing Information
The PDU3EVSR10L1530 10kW 3-Phase Switched Power Distribution Unit provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Features
Distributes, Monitors and Manages Network-Grade AC Power
  • 10kW 200/208/240V switched PDU with 3-phase input
  • NEMA L15-30P plug with 10 ft. cord connects to compatible AC power source
  • Firmware upgrades support future product enhancements
30 Switched Outlets Distribute AC Power
  • 24 C13 and 6 C19 outlets split into 3 separately breakered load banks
  • Plug-lock insert sleeves prevent cables from becoming accidentally disconnected
Color Touchscreen LCD
  • Generates unique QR code for read-only access to PowerAlert?Device Manager via mobile device
Built-In LX Platform Interface
  • Supports 10/100 Mbps auto-sensing for communication with an Ethernet network
  • No Java required
Broad Communications Compatibility
  • Supports IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP
  • Supports automatic and manual assignment of IP address
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
  • Mounts vertically using included toolless buttons or rack-mounting brackets
  • Included PDUMVROTATEBRKT allows mounting with rear-facing outlets
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Design
Modular
Phase
Three Phase
Plug/Connector Type
NEMA L15-30P
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
Receptacle Detail
  • 24 x IEC 60320 C13
  • 6 x IEC 60320 C19
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
230 V AC
Power Rating (Watt)
10 kW
Input Current
24 A
Management
Management
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Remote Outlet Switching
Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.9"
Weight (Approximate)
20 lb
Miscellaneous
Package Contents