  • Eaton PDU3EVSR1G60 - PDU3EVSR1G60
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVSR1G60
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDU3EVSR1G60
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDU3EVSR1G60
Product Model
PDU3EVSR1G60
Product Name
PDU3EVSR1G60 36-Outlets PDU
Marketing Information
Features | 3-Phase Switched PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade Power
36 Outlets Dispense AC Power to Connected Equipment
IsoBreaker?Technology Helps Maintain Critical Uptime During Overloads
Sophisticated Power Monitoring Includes THDv Waveform Capture
Built-In GbE-Capable Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Color Touchscreen LCD Offers Important Data at a Glance
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
PDU Type
  • Managed
Plug/Connector Type
IEC 60309 60A BLUE (3P+E)
Receptacle Detail
  • 30 x IEC 60320 C13
  • Overload Protection
  • Circuit Breaker
Features
Multi-color LCD
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Power Rating (Watt)
12.60 kW
Input Current
35 A
Management
Management
  • Network Card
  • PADM20
  • PAEM
Remote Outlet Switching
Yes
Physical Characteristics
Product Color
Black
Rack-mountable
Form Factor
Height
70"
Width
2.2"
Depth
3.1"