  • Eaton PDU3EVSR6G60 - PDU3EVSR6G60
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVSR6G60
Manufacturer Part Number
PDU3EVSR6G60
Product Model
PDU3EVSR6G60
Product Name
PDU3EVSR6G60 30-Outlet PDU
Marketing Information
The PDU3EVSR6G60 14.5kW 3-Phase Switched Power Distribution Unit provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
The 0U PDU features 30 switched outlets (24 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A six-foot cord with IEC 309 60A Blue plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Plug/Connector Type
IEC 60309 60A BLUE (3P+E)
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 24 x IEC 60320 C13
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
14.50 kW
Management
Management
Protocols:
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.9"