  • Eaton PDU3EVSR6G60A - PDU3EVSR6G60A
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3EVSR6G60A
Manufacturer Part Number
PDU3EVSR6G60A
Product Model
PDU3EVSR6G60A
Product Name
PDU3EVSR6G60A 18-Outlet PDU
Marketing Information
Features
3-Phase PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade Power
18 Outlets Dispense AC Power to Connected Equipment
During normal operation, 18 individually controllable outlets-six C13 and 12 C19-in six separately breakered load banks distribute AC power to rack equipment. Each 208V outlet is accompanied by an LED that illuminates when the outlet is ramped up and ready to be used. The outlets and banks can be individually monitored to ensure proper load balance and prevent downtime. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged.
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Color Touchscreen LCD Offers Important Data at a Glance
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
The 70-inch 0U PDU mounts vertically using the pre-installed toolless mounting buttons or the included brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the Hubbell PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A six-foot cord with Hubbell 50A CS8365C (3P+E) 3-phase input connects the switched PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
2-Year Warranty
The PDU3EVSR6G60A is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance.
PDU Type
Monitored
Plug/Connector Type
IEC 60309 60A BLUE (3P+E)
Receptacle Detail
  • 12 x IEC 60320 C19
  • 6 x IEC 60320 C13
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
208 V AC
Power Rating (Watt)
16.20 kW
Input Current
45 A
Management
Management
Protocols:
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"