  • Eaton PDU3MV6L2120 - PDU3MV6L2120
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3MV6L2120
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU3MV6L2120
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Series
Metered
Product Model
PDU3MV6L2120
Product Name
3-Phase Metered PDU
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA L21-20P
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
  • NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
  • 36 x IEC 60320 C13
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 6 x NEMA 5-15/20R
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 120 V AC
  • 208 V AC
Power Rating (Watt)
5700 W
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Height
70"
Width
1.9"
Depth
2.2"
Weight (Approximate)
12.60 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Metered Rackmount PDU
  • Cord Retention Brackets
  • Rack Mounting Brackets
  • User Manual
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Yes
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton SRCABLETRAY1U - SRCABLETRAY1U
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Eaton SRCABLEDUCT1UFC - SRCABLEDUCT1UFC
Eaton SRCABLERING2U - SRCABLERING2U
Eaton SRCABLERING1U - SRCABLERING1U
Eaton SR55UB - SR55UB
Eaton SR55UB - SR55UB
Extra-tall 55U cabinet houses, organizes and secures standard-depth 19 in. rack equipment in high-density server and IT networking areas. Maximum...
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment