  • Eaton PDU3XEVSR6G30A - PDU3XEVSR6G30A
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3XEVSR6G30A
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU3XEVSR6G30A
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDU3XEVSR6G30A
Product Name
PDU3XEVSR6G30A 24-Outlets PDU
Marketing Information
3-Phase PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade Power
24 Outlets Dispense AC Power to Connected Equipment
During normal operation, 24 individually controllable outlets-12 C13 and 12 C19-in six separately breakered load banks distribute AC power to rack equipment. Each 240V outlet is accompanied by an LED that illuminates when the outlet is ramped up and ready to be used. The outlets and banks can be individually monitored to ensure proper load balance and prevent downtime. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged.
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Color Touchscreen LCD Offers Important Data at a Glance
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
The 70-inch 0U PDU mounts vertically using the pre-installed toolless mounting buttons or the included brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A six-foot cord with IEC 309 30A Red (3P+N+E) 415V 3-phase input connects the switched PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
2-Year Warranty
The PDU3XEVSR6G30A is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance.
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Phase
Three Phase
Plug/Connector Type
Hardwired
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
Receptacle Detail
  • 12 x IEC 60320 C13
  • 12 x IEC 60320 C19
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
415 V AC
Output Voltage
240 V AC
Power Rating (Watt)
17.30 kW
Input Current
24 A
Management
Management
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"