  • Eaton PDU3XEVSR6G30B - PDU3XEVSR6G30B
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3XEVSR6G30B
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU3XEVSR6G30B
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDU3XEVSR6G30B
Product Name
PDU3XEVSR6G30B 30-Outlet PDU
Marketing Information
The PDU3XEVSR6G30B 17.3kW 3-Phase Switched Power Distribution Unit provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
The 0U PDU features 30 switched 240V outlets (24 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 1.8-meter (six-foot) cord with IEC 309 30A Red 415V plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Phase
Three Phase
Plug/Connector Type
IEC 60309 30A RED 3P+N+E
Receptacle Type
  • IEC 60320 C19
  • IEC 60320 C13
Receptacle Detail
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 24 x IEC 60320 C13
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
415 V AC
Output Voltage
240 V AC
Power Rating (Watt)
17.30 kW
Input Current
24 A
Management
Management
Protocols:
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"