  • Eaton PDU3XEVSR6G32B - PDU3XEVSR6G32B
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3XEVSR6G32B
  • 0 Reviews
The PDU3XEVSR6G32B 23kW 3-Phase Switched Power Distribution Unit provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
The 0U PDU features 30 switched 220-240V outlets (24 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 1.8-meter cord with IEC 309 32A Red 380-415V plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Distributes, Monitors and Manages Network-Grade AC Power
  • 23kW 380-415V input / 220-240V output switched PDU with 3-phase input
  • IEC 309 32A Red 380-415V plug with 1.8m cord connects to compatible AC power source
  • Firmware upgrades support future product enhancements
30 Switched 220-240V Outlets Distribute AC Power
  • 24 C13 and 6 C19 outlets split into 6 separately breakered load banks
  • Plug-lock insert sleeves prevent cables from becoming accidentally disconnected
Color Touchscreen LCD
  • Generates unique QR code for read-only access to PowerAlert® Device Manager via mobile device
Built-In GbE-Capable LX Interface
  • IP-based Auto Probe detects lost connectivity and restores service autonomously
Broad Communications Compatibility
  • Supports automatic and manual assignment of IP address
Essential Safety Features
  • Tiered access allows administrator and guest to log in via web browser
  • Immediate alert notifications via email or SNMP traps
  • Supports user-specified alarm notification thresholds
  • Real-time clock backup maintains day/date even if PDU is unpowered
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
  • Mounts vertically using included toolless buttons or rack-mounting brackets
  • Included PDUMVROTATEBRKT allows mounting with rear-facing outlets
TAA-Compliant
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • PDU3XEVSR6G32B 23kW 3-Phase Switched PDU
  • Built-in LX Platform interface
  • Configuration cable
  • (30) Plug-lock insert sleeves
  • Rack-mounting hardware
  • PDUMVROTATEBRKT mounting bracket accessory
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332195456
PDU TypeSwitched
INPUT
Input Phase3-Phase
PDU Input Voltage380; 400; 415
Recommended Electrical ServiceThree-phase 32A 380-415V service
Maximum Input Amps32
PDU Plug TypeIEC-309 32A RED (3P+N+E)
Input Cord Length (m)1.83
OUTPUT
Output Capacity Details23kW (415/240V), 22.2kW (400/230V), 21.1kW (380/220V) total capacity; 32A max per output phase (L1, L2, L3); 20A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet; 12A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(24) C13; (6) C19
Output Nominal Voltage220-240V
Overload ProtectionSix 20A breakers protect 4 C13 and 1 C19 outlet each
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
SwitchesLX Platform Interface: Recessed reset switch for interface reboot and factory reset
Current Measurement Accuracy (Amps)+/-1%
Voltage Measurement Accuracy (Volts)+/-1%
Power Measurement Accuracy (Watts)+/-1%
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
PDU Form FactorVertical (0U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)17.50 x 24.51 x 192.71
Shipping Weight (kg)10.50
Unit Dimensions (hwd / cm)177,8 x 5,51 x 6,4
Unit Weight (kg)7.26
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 122°F (0° to 50°C)
Storage Temperature Range-22° to 140°F (-30° to 60°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing
Operating Elevation (ft.)0-10,000
Operating Elevation (m)0-3000
COMMUNICATIONS
PowerAlert SoftwareLX Platform Interface: PowerAlert Device Manager
Communications CableUSB B-to-USB A Configuration/Console Access cable
SNMP CompatibilitySNMP V1, V2c, V3
Network Compatibility10 Mbps; 100 Mbps (Fast Ethernet); 1 Gbps (Gigabit)
Communications InterfacePre-installed network card; RS-232; USB
FEATURES & SPECIFICATIONS
High Availability PDU Features  Auto Probe Monitoring and Reboot (included); Auto Load Shedding
STANDARDS & COMPLIANCE
Product CertificationsEN 60950-1
Product ComplianceRoHS; CE (Europe); FCC Part 15 Class A (USA); UKCA; Trade Agreements Act (TAA)
WARRANTY & SUPPORT
Product Warranty Period (Worldwide)2-year limited warranty
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment