  • Eaton PDU3XEVSR6G63A - PDU3XEVSR6G63A
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3XEVSR6G63A
  • 0 Reviews
3-Phase PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade Power
24 Outlets Dispense AC Power to Connected Equipment
Built-In GbE-Capable Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Color Touchscreen LCD Offers Important Data at a Glance
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
The 70-inch 0U PDU mounts vertically using the pre-installed toolless mounting buttons or the included brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A 6-ft. (1.83 m) cord with IEC 309 63A Red (3P+N+E) 380-415V 3-phase input connects the switched PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
2-Year Warranty
The PDU3XEVSR6G63A is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance.
  • PDU3XEVSR6G63A 28.8kW 3-Phase Switched PDU
  • Built-in LX Platform interface
  • Configuration cable
  • (24) Plug-lock insert sleeves
  • Rack-mounting hardware
  • Spare mounting buttons
  • PDUMVROTATEBRKT mounting bracket accessory
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332206855
PDU TypeSwitched
INPUT
Input Phase3-Phase
PDU Input Voltage380; 400; 415
Recommended Electrical ServiceThree-phase 63A 380-415V service
Maximum Input Amps40
Maximum Input Amps DetailsAgency de-rated to 40A continuous
PDU Plug TypeIEC-309 63A RED (3P+N+E)
Input Cord Details6.0mm2 (H07RN-F); IP44 Splashproof connector
Input Cord Length (m)1.83
OUTPUT
Output Capacity Details28.8kW (415/240V), 27.7kW (400/230V), 26.3kW (380/220V) total capacity; 40A max per phase (L1-N, L2-N, L3-N); 20A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet; 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(12) C13; (12) C19
Output Nominal Voltage220-240V
Overload ProtectionSix 20A circuit breakers, 1 per outlet bank
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
SwitchesLX Platform Interface: Recessed reset switch for interface reboot and factory reset
Current Measurement Accuracy (Amps)+/-1%
Voltage Measurement Accuracy (Volts)+/-1%
Power Measurement Accuracy (Watts)+/-1%
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
PDU Form FactorVertical (0U)
Shipping Weight (kg)11.10
Unit Dimension DetailsChassis dimensions shown; See submittal drawing for additional detail
Unit Dimensions (hwd / cm)177,8 x 5,51 x 5.406
Unit Weight (kg)7.84
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 122°F (0° to 50°C)
Storage Temperature Range-22° to 140°F (-30° to 60°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing