  • Eaton PDU3XVN10G16 - PDU3XVN10G16
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3XVN10G16
  • 0 Reviews
  • 11kW 3 phase 400V input, 230V output Monitored Power Distribution Unit (PDU) with built-in web/network interface
  • Attached IEC-309 Red 16A (3P+N+E) 400V 3 phase input plug with 3m cord
  • 0U / 178cm vertical form factor supports installation in 2 or 4 post equipment racks
  • 36 total 230V outlets (30 C13, 6 C19) arranged in three single phase output load banks
  • DHCP/Manual configuration support
  • 10/100 Mbps auto-sensing allows optimal communication with 10/100 Base-T networks
  • Real-time clock backup maintains the time of day and date even if the PDU is not powered on
  • Alert notifications via email or SNMP traps offer immediate event notification
  • Firmware upgrade ability supports future product enhancements.
  • Fully compatible with FREE PowerAlert Network Management System / NMS Software
  • Toolless mounting supported in button-mount compatible racks, plus nut-and-bolt mounting brackets for other mounting applications (set of 2 9mm buttons pre-installed, 2 9mm and 4 6mm spare buttons included)
  • Monitored rackmount PDU with pre-installed mounting buttons
  • Cord retention brackets
  • Spare installation buttons (2 9mm / 4 6mm)
  • Rack mounting brackets
  • Owner's manual
OVERVIEW
UPC Code037332152169
PDU TypeMonitored
INPUT
Input Phase3-Phase
PDU Input Voltage400
Recommended Electrical ServiceThree-phase 16A 400/230V service
Maximum Input Amps16
PDU Plug TypeIEC-309 16/20A RED (3P+N+E)
Input Cord Length (m)3.05
OUTPUT
Output Capacity (kW)11100
Output Capacity Details11.1kW total capacity; 16A max per output phase (L1-L2, L2-L3, L3-L1); 16A max per C19 outlet; 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(30) C13; (6) C19
Output Nominal Voltage230V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Reported Load SegmentsSupports local monitoring of current for each output phase (16A balanced max per output load banks L1, L2 and L3); BANK "L1" is powered by L1-N (outlets 1-12); BANK "L2" is powered by L2-N (outlets 13-24); BANK "L3" is powered by L3-N (outlets 25-36)
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
PDU Form FactorVertical (0U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)15.75 x 24.89 x 190.50
Shipping Weight (kg)7.76
Unit Dimensions (hwd / cm)177.8 x 5.6 x 9.1
Unit Weight (kg)5.72
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing