  • Eaton PDU3XVSR6G30A - PDU3XVSR6G30A
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDU3XVSR6G30A
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDU3XVSR6G30A
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Series
Switched
Product Model
PDU3XVSR6G30A
Product Name
Switched PDU3XVSR6G30A 24-Outlets PDU
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Plug/Connector Type
IEC 60309 30A RED 3P+N+E
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
Receptacle Detail
  • 12 x IEC 60320 C13
  • 12 x IEC 60320 C19
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Output Voltage
240 V AC
Power Rating (Watt)
17.30 kW
Input Current
24 A
Management
Management
Protocols:
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • Telnet
  • SSH
  • FTPP
  • DHCP
  • BOOTP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Cord Length
6 ft
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.5"
Weight (Approximate)
17.20 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Plug-Lock Cable Retention Inserts
  • Spare Installation Buttons (2 9mm / 4 6mm)