  • Eaton PDUBHV201U - PDUBHV201U
Eaton PDUBHV201U - PDUBHV201U
Eaton PDUBHV201U - PDUBHV201U
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUBHV201U - PDUBHV201U
Eaton
Eaton PDUBHV201U - PDUBHV201U
SKU:
PDUBHV201U
  • 0 Reviews
Bypass PDU Recommended for Maintaining Continuous Power During UPS Maintenance
Keeping mission-critical data center equipment operating at its optimal level often means scheduled maintenance. But what if you are unable to afford the costly downtime involved in powering down for regular upkeep? This 200–250V 16A single-phase hot-swap PDU works in conjunction with your UPS system to keep everything running 24/7/365. It allows you to manually transfer connected equipment to utility power via the PDU’s bypass switch, permitting maintenance or equipment replacement with no interruption of performance.
Features Dual Inputs and a Manual Transfer Switch for Uninterrupted Operation
Optional ECO Switching Feature Enables Cost-Cutting Power Savings
Mounts into 1U of Rack Space or on a Wall
  • PDUBHV201U 200–250V 16A Hot-Swap PDU
  • (2) C19-to-C20 power cables
  • Mounting hardware
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332262455
PDU TypeHot-Swap
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage200; 208; 220; 230; 240; 250
Recommended Electrical ServiceWorks with 200-250V UPS systems with C20 compatible input cabling
Maximum Input Amps16
Maximum Input Amps DetailsAgency de-rated to 16A continuous
PDU Plug Type(2) IEC-320 C20
Input Cord Length (m)1.83
OUTPUT
Output Capacity Details3.2kW (200V), 3.5kW (220V), 3.7kW (230V), 3.8kW (240V), 4kW (250V) / Total capacity 10A / 16A Max per C19 outlet / 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacle DetailsSet of 6 output receptacles are arranged in two groups to support the optional ECO Power-Saving feature; Two MASTER-outlets (1 C13 & 1 C19) provide optional current-sense capability that when enabled, automatically powers off the bank of 4 C13 CONTROLLABLE GROUP-outlets when the devices connected to the two MASTER-outlets are power off or enter a low power sleep mode consuming a total of 20W or less (±5W)
Output Receptacles(5) C13; (1) C19
Output Nominal Voltage200-250V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Switches2 position Manual Transfer switch offers Break-Before-Make transfer between UPS and Utility operating modes with less than 8 milliseconds (typical) transfer time; Additional switch offers ENABLE/DISABLE control of the ECO Power-Saving feature
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
PDU Form FactorHorizontal (1U)
Shipping Weight (kg)2.90
Unit Dimensions (hwd / cm)4.39 x 43.79 x 10.01
Unit Weight (kg)2.36
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing