  • Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
  • Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
  • Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
Eaton
Eaton PDUBHV20D - PDUBHV20D
SKU:
PDUBHV20D
  • 0 Reviews
Bypass PDU Recommended for Maintaining Continuous Power During UPS Maintenance
Keeping mission-critical data center equipment operating at its optimal level often means scheduled maintenance. But what if you are unable to afford the costly downtime involved in powering down for regular upkeep? This 220-240V 16A single-phase hot-swap PDU works in conjunction with your UPS system to keep everything running 24/7/365. It allows you to manually transfer connected equipment to utility power via the PDU’s bypass switch, permitting maintenance or equipment replacement with no interruption of performance.
Features Dual Inputs and a Manual Transfer Switch for Uninterrupted Operation
Optional ECO Switching Feature Enables Cost-Cutting Power Savings
Mounts into 2U of Rack Space or on a Wall
  • PDUBHV20D 200-240V 16A Single-Phase Hot-Swap PDU
  • (2) C19-to-C20 power cables
  • C19-to-Schuko power cable
  • Mounting hardware
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332253125
PDU TypeHot-Swap
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage220; 230; 240
Maximum Input Amps16
Maximum Input Amps DetailsAgency de-rated to 16A continuous
PDU Plug Type(2) IEC-320 C20; (1) Schuko 16A CEE 7/4
Input Cord Length (m)1.83
OUTPUT
Output Capacity Details3.5kW (220V), 3.7kW (230V), 3.8kW (240V) / Total capacity 16A / 16A Max per outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacle DetailsSet of 4 output receptacles are arranged in two groups to support the optional ECO Power-Saving feature; One MASTER-outlet provides optional current-sense capability that when enabled, automatically powers off the bank of 3 CONTROLLABLE GROUP-outlets when the device connected to the MASTER-outlet is powered off or enters a low power sleep mode consuming 20W or less (±5W)
Output Receptacles(4) CEE7/7
Output Nominal Voltage220-240V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Switches2 position Manual Transfer switch offers Break-Before-Make transfer between UPS and Utility operating modes with less than 8 milliseconds (typical) transfer time; Additional switch offers ENABLE/DISABLE control of the ECO Power-Saving feature
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
PDU Form FactorHorizontal (2U)
Shipping Weight (kg)3.27
Unit Dimensions (hwd / cm)5.61 x 43.79 x 10.01
Unit Weight (kg)2.36
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing