  • Eaton PDUH30HV19 - PDUH30HV19
Eaton PDUH30HV19 - PDUH30HV19
Eaton PDUH30HV19 - PDUH30HV19
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUH30HV19 - PDUH30HV19
Eaton
Eaton PDUH30HV19 - PDUH30HV19
SKU:
PDUH30HV19
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUH30HV19
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Basic
Product Model
PDUH30HV19
Product Name
Basic PDUH30HV19 4-Outlets PDU
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Receptacle Type
IEC 60320 C19
Receptacle Detail
4 x IEC 60320 C19
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
230 V AC
Power Rating (Watt)
5800 W
Input Current
30 A
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
  • Wall-mountable
  • Rack-mountable
Placement
Under-counter
Rack Height
1U
Cord Length
12 ft
Height
1.8"
Width
17.5"
Depth
5.2"