  • Eaton PDUH32HV19 - PDUH32HV19
Eaton PDUH32HV19 - PDUH32HV19
Eaton PDUH32HV19 - PDUH32HV19
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUH32HV19 - PDUH32HV19
Eaton
Eaton PDUH32HV19 - PDUH32HV19
SKU:
PDUH32HV19
  • 0 Reviews
The PDUH32HV19 7.7kW Single-Phase 200-240V Basic PDU is a versatile no-frills unit for data centers, server rooms and network wiring closets. Perfectly suited for high-density IT environments, the PDUH32HV19 features four rear C19 outlets. The IEC 309 32A Blue (2P+E) input plug with 3.6 m cord connects to your facility’s compatible AC power source, generator or protected UPS to distribute power to connected equipment.
The switchless design prevents an accidental shutdown, which could lead to costly downtime. Dual 20A circuit breakers protect connected equipment from dangerous overloads. The reversible all-metal housing supports a variety of mounting options, including 1U horizontal or 0U vertical mounting in EIA-standard 19-inch racks, under a counter or on a wall or workbench.
Reliable Single-Phase 32A 200-240V Power Distribution
  • Ideal no-frills PDU for data centers, server rooms and network wiring closets
  • 4 rear C19 outlets
  • IEC 309 32A Blue (2P+E) input with 3.6 m power cord
  • Rear-panel grounding lug
  • Dual 20A circuit breakers protect against overloads
Switchless Design
  • Prevents accidental shutdowns and costly downtime
Versatile Installation Options
  • Reversible all-metal housing faces front or rear in rack
  • Supports 1U horizontal or 0U vertical mounting in EIA-standard 19 in. racks
  • Also mounts on wall, workbench or under a counter
  • PDUH32HV19 7.7kW Single-Phase 230V Basic PDU
  • Mounting hardware
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332183200
PDU TypeBasic
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage200; 208; 220; 230; 240
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 32A 200-240V service
Maximum Input Amps32
PDU Plug TypeIEC-309 32A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.66
OUTPUT
Output Capacity Details7.7kW (240V), 7.4kW (230V), 7kW (220V), 6.7kW (208V), 6.4kW (200V) / 32A total capacity; 16A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(4) C19
Output Nominal Voltage200-240V
Overload ProtectionTwo 20A circuit breakers protect 2 outlets each
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported1U rackmount, 0U vertical mount, wallmount and under-counter
Minimum Required Rack Depth (cm)17.27
PDU Form FactorHorizontal (1U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)7.62 x 51.44 x 28.58
Shipping Weight (kg)3.21
Unit Dimensions (hwd / cm)4.5 x 44.5 x 9.53
Unit Weight (kg)2.87
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing