  • Eaton PDUMH16HV - PDUMH16HV
Eaton PDUMH16HV - PDUMH16HV
  • Eaton PDUMH16HV - PDUMH16HV
Eaton PDUMH16HV - PDUMH16HV
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMH16HV - PDUMH16HV
Eaton
Eaton PDUMH16HV - PDUMH16HV
SKU:
PDUMH16HV
  • 0 Reviews
  • 3.7kW 16A single phase 208/230V Local Metered Power Distribution Unit / PDU
  • Built-in 2 digit visual meter continuously reports PDU load level in amps
  • C20 inlet with IEC-309 Blue 16A input; 2.5m line cord
  • 1U horizontal rackmount format installs in one rack space
  • 10 total outlets (8 C13 / 2 C19)
  • Mounting ears are reversible for front or rear facing rackmount installation
  • Front panel grounding lug
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • Rackmount PDU
  • Rack mounting brackets
  • Plug lock inserts
  • IEC-309 Blue 16A input cord
OVERVIEW
UPC Code037332182791
PDU TypeLocal Metered
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage208; 230
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 16/20A 230/208V service
Maximum Input Amps16
PDU Plug TypeIEC-309 16A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)2.50
OUTPUT
Output Capacity Details3.7kW (230V), 3.3kW (208V) / 16A total capacity; 16A max per C19 outlet; 12A (10A CE) max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(8) C13; (2) C19
Output Nominal Voltage208/230V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Front Panel LCD DisplayDigital display reports total PDU output current in amps
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported1U rackmount. Includes mounting accessories for 2-4 post racks
Minimum Required Rack Depth (cm)25.40
PDU Form FactorHorizontal (1U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)7.70 x 51.99 x 27.79
Shipping Weight (kg)2.95
Unit Dimensions (hwd / cm)2.87 x 44.4 x 16.5
Unit Weight (kg)3.08
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing