  • Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
  • Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
  • Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
Eaton
Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
SKU:
PDUMH30AT
  • 0 Reviews
Eaton PDUMH30AT - PDUMH30AT
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMH30AT
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMH30AT
Brand Name
Tripp Lite
Product Series
Metered
Product Model
PDUMH30AT
Product Name
Metered PDUMH30AT 25-Outlets PDU
Marketing Information
PDUMH30AT Metered ATS / Auto-Transfer Switch offers 120V 30A dual-input power distribution and visual current metering in a 2U horizontal rackmount installation format. Set of two NEMA L5-30P line cords enable separate primary and secondary input connections. Includes 25 built-in outputs (24 NEMA 5-15/20R and 1 L5-30R). Digital current metering with push-button display control tracks output power consumption in 4 segments: Bank 1 (12 upper 5-15/20R outlets), Bank 2 (12 lower 5-15/20R outlets), L5-30R (single outlet) and total PDU output. Supports 2U installation in 2 or 4 post racks, with additional support for wall-mount and under-counter placement.
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L5-30P
Receptacle Type
  • NEMA 5-15/20R
  • NEMA L5-30R
Receptacle Detail
  • 24 x NEMA 5-15/20R
  • 1 x NEMA L5-30R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 127 V AC
Output Voltage
  • 100 V AC
  • 120 V AC
  • 127 V AC
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
  • Wall-mountable
  • Rack-mountable
Rack Height
2U
Height
3.5"
Width
17.5"
Depth
12.5"