  • Eaton PDUMH30HV19NET - PDUMH30HV19NET
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMH30HV19NET
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMH30HV19NET
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMH30HV19NET
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMH30HV19NET
Product Name
PDUMH30HV19NET PDU Switched 208V - 240V 30A 14 Outlet
Technical Information
PDU Type
Switched
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Receptacle Detail
14
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
208 V AC - 240 V AC
Output Voltage
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Management
Management
Protocols:
  • HTTP
  • HTTPS
  • PowerAlert Network Management System
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • Telnet
  • FTP
  • DHCP
  • BOOTP
  • NTP
Rack Height
2U
Height
3.5"
Width
17.5"
Depth
12.5"
Weight (Approximate)
13.80 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Installable 2U Mounting Brackets
Additional Information
Output Receptacles:
  • 8 x C13
  • 6 x C19
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Yes
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment