  • Eaton PDUMH30HVNET - PDUMH30HVNET
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMH30HVNET
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMH30HVNET
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMH30HVNET
Product Name
PDUMH30HVNET PDU Switched 208V - 240V 30A 16 Outlet
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Plug/Connector Detail
1 x NEMA L6-30P
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Receptacle Detail
16 x IEC 60320 C13
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
208 V AC - 240 V AC
Output Voltage
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Management
Management
Protocols:
  • HTTP
  • HTTPS
  • PowerAlert Network Management System
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • Telnet
  • FTP
  • DHCP
  • BOOTP
  • NTP
Physical Characteristics
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
2U
Height
3.5"
Width
17.5"
Depth
12.5"
Weight (Approximate)
13.80 lb
Miscellaneous
Package Contents