  • Eaton PDUMH32HVATNET - PDUMH32HVATNET
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMH32HVATNET
  • 0 Reviews
The PDUMH32HVATNET 7.7kW Single-Phase 200-240V Switched Automatic Transfer Switch / ATS PDU provides remote power monitoring and enables redundant power for network devices with non-redundant power supply configurations. Ideal for data centers and server rooms, it mounts in 2U of space in EIA-standard racks and features 18 switched outlets (16 C13 and two C19) in two load banks, each bank protected by a 20A circuit breaker.
Dual 3-meter input cords with IEC309 32A Blue (2P+E) plugs connect to separate primary and secondary single-phase 230V power sources. The PDU constantly evaluates the power quality of both input sources. Dynamic solid-state (TRIAC) automatic transfer switching allows the PDU to switch to the secondary source within 1–5 milliseconds should the primary source fail or become unstable to ensure your connected equipment operates without interruption.
Primary and Secondary Inputs for Power Redundancy
  • Dual 3m input cords with IEC309 32A Blue (2P+E) plugs connect to separate primary and secondary single-phase power sources
Automatic Transfer Switching
  • Dynamic solid-state (TRIAC) automatic transfer switching
  • Switches to secondary power source if primary source fails or becomes unstable
  • 1–5 ms transfer time ensures uninterrupted operation of connected equipment
Multifunction Digital LED Display
Advanced LX Platform Interface
  • Real-time load/current data with billing-grade accuracy (+/- 1 percent)
  • Automated alerts help prevent accidental overloads, power loss and downtime
Broad Communications Compatibility
Breaker Protected Output Load Banks
  • Protect each of 2 single-phase output banks
  • Front-panel LED indicates when breaker has tripped
Cord Retention Sleeves
Mounts Horizontally in 2U of Rack Space
  • Compatible with EIA-standard 19 in. 4-post racks and rack enclosures
TAA-Compliant
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • PDUMH32HVATNET 7.7kW Single-Phase 200-240V ATS / Switched PDU
  • Rack-mounting brackets
  • Plug-lock cable retention sleeves
  • USB configuration cable
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332186874
PDU TypeAuto-Transfer Switch; Switched
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage200; 208; 220; 230; 240
Recommended Electrical ServiceTwo single-phase 32A 200-240V circuits
Maximum Input Amps32
PDU Plug Type(2) IEC-309 32A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.05
OUTPUT
Output Capacity Details7.7kW (240V), 7.4kW (230V), 7.0kW (220V), 6.7kW (208V), 6.4kW (200V); 32A maximum total output; 16A maximum per breakered load bank; 16A maximum per C19 outlet; 10A maximum per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(16) C13; (2) C19
Output Nominal Voltage200-240V
Overload ProtectionIncludes two branch-rated 20A output circuit breakers; Breaker 1 controls the upper row of 9 outlets (8 C13, 1 C19); Breaker 2 controls the lower row of outlets (8 C13, 1 C19)
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Front Panel LEDsFront panel LEDs confirm amp / kilowatt / voltage reporting information
Current Measurement Accuracy (Amps)+/-1%
Voltage Measurement Accuracy (Volts)+/-1%
Power Measurement Accuracy (Watts)+/-1%
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported2U rackmount
Minimum Required Rack Depth (cm)40.64
PDU Form FactorHorizontal (2U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)19.81 x 45.72 x 49.78
Shipping Weight (kg)9.12
Unit Dimensions (hwd / cm)8,8 x 44,4 x 31,7
Unit Weight (kg)6.21
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing