  • Eaton PDUMNH15AT1 - PDUMNH15AT1
Image coming soon
Write a Review
Write a Review
Image coming soon
Eaton
SKU:
PDUMNH15AT1
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMNH15AT1
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMNH15AT1
Brand Name
Tripp Lite
Product Name
8-Outlets PDU
Marketing Information
Single-Phase 15A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time
This monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via its built-in network interface. Ideal for network IT applications, small computer rooms and other equipment rack applications, the PDUMNH15AT1 features eight NEMA 5-15R 120V outlets, which distribute AC power to rack equipment. Dual 12-foot (3.7-meter) power cords with NEMA 5-15P inputs connect to separate primary and secondary mains circuits, backup generators, UPS systems or utility power grids, including out-of-phase sources.
Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Mounts into 1U of Rack Space or on a Wall
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Metered Auto Transfer Switch
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Plug/Connector Detail
2 x NEMA 5-15P
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Protection Type
Circuit Protection
Environmental Sensors
  • Water
  • Temperature
  • Humidity
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
  • 100 V AC
  • 120 V AC
  • 127 V AC
Power Rating (Watt)
1520 W
Input Current
15 A
Management
Management
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
  • Rack-mountable
  • Wall-mountable
Rack Height
1U
Height
1.8"
Width
17.5"
Depth
14.5"