  • Eaton PDUMNH20HVAT1 - PDUMNH20HVAT1
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMNH20HVAT1
  • 0 Reviews
Single-Phase 20A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time
This monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via its built-in network interface. Ideal for network IT applications, small computer rooms and other equipment rack applications, the PDUMNH20HVAT1 features eight C13 and two C19 200–240V outlets for connecting equipment. Dual 12-foot (3.7-meter) power cords with C20 inputs connect to separate primary and secondary mains circuits, backup generators, UPS systems or utility power grids, including out-of-phase sources.
Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds
Pre-Installed WEBCARDLX Network Interface Offers 24/7 Remote Access for Monitoring and Control
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Mounts into 1U of Rack Space
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
  • PDUMNH20HVAT1 3.8kW Single-Phase ATS/Monitored PDU
  • (2) Detachable C19 to C20 input cords, 12 ft. (3.7 m)
  • Configuration cable
  • (10) Plug-lock insert sleeves
  • Rack-mounting hardware
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332261410
PDU TypeAuto-Transfer Switch; Local Metered; Monitored
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage200; 208; 220; 230; 240
Recommended Electrical Service20A 208/240V; 16A 230V
Maximum Input Amps20.0
Maximum Input Amps DetailsAgency de-rated to 16A continuous (North America)
Input Connection TypePrimary: C20 inlet and Secondary: C20 inlet
PDU Plug Type(2) IEC-320 C20
Input Cord DetailsSet of two inputs connect to separate PRIMARY and SECONDARY power sources
Input Cord Length (m)3.66
OUTPUT
Output Capacity Details3.84kW (240V), 3.68kW (230V), 3.52kW (220V), 3.33kW (208V), 3.2kW (200V) / 16A total capacity; 16A max per C19 outlet; 12A (10A CE) max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(8) C13; (2) C19
Output Nominal Voltage200V; 208V; 220V; 230V; 240V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Front Panel LCD DisplayDigital display reports total PDU output current in amps
Front Panel LEDs2 additional LEDs to indicate input power status for primary and secondary inputs
SwitchesToggle switch near digital display enables the setting of "HI" for 220, 230 or 240V nominal applications or "LO" for 200 or 208V applications
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported1U rackmount
Minimum Required Rack Depth (cm)46.48
PDU Form FactorHorizontal (1U)
Shipping Weight (kg)7.71
Unit Dimensions (hwd / cm)4,4 x 43,9 x 37,6
Unit Weight (kg)4.67
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing