  • Eaton PDUMNH30HVAT2 - PDUMNH30HVAT2
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMNH30HVAT2
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMNH30HVAT2
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMNH30HVAT2
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMNH30HVAT2
Product Name
PDUMNH30HVAT2 19-Outlets PDU
Marketing Information
Features
Single-Phase 30A 208V/240V ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time
Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Mounts into 2U of Rack Space or on a Wall
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-30P
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
  • NEMA L6-30R
Receptacle Detail
  • 16 x IEC 60320 C13
  • 2 x IEC 60320 C19
  • 1 x NEMA L6-30R
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 206 V AC
  • 200 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
5800 W
Input Current
30 A
Management
Management
  • Web Browser
  • SNMP
  • Telnet
  • SSH
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
  • Wall-mountable
  • Rack-mountable
Rack Height
2U
Height
3.5"
Width
17.5"
Depth
12.5"