  • Eaton PDUMNH32HV - PDUMNH32HV
Eaton PDUMNH32HV - PDUMNH32HV
Eaton PDUMNH32HV - PDUMNH32HV
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMNH32HV - PDUMNH32HV
Eaton
Eaton PDUMNH32HV - PDUMNH32HV
SKU:
PDUMNH32HV
  • 0 Reviews
  • 32A 7.4kW single phase 230V Monitored Power Distribution Unit / PDU
  • Attached Blue IEC-309 32A (2P+E) input plug with 3.65m line cord
  • 2U horizontal rackmount format
  • 16 outlets (12 C13, 4 C19)
  • DHCP/Manual configuration support
  • 10/100 Mbps auto-sensing allows optimal communication with 10/100 Base-T networks
  • Real-time clock backup maintains the time of day and date even if the PDU is unpowered
  • Alert notifications via email or SNMP traps offer immediate event notification
  • Mounting ears are reversible for front or rear facing rackmount installation
  • Federal Trade Agreements Act / TAA Compliant for GSA Schedule purchases
  • Monitored PDU with built-in LX platform interface
  • Rack installation brackets
  • Plug-lock cable retention sleeves
  • Configuration cable
  • User manual
OVERVIEW
UPC Code037332159229
PDU TypeMonitored
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage230
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 32A 230V service
Maximum Input Amps32
PDU Plug TypeIEC-309 32A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.66
OUTPUT
Output Capacity Details7.4kW (230V) / 32A total capacity / 16A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet; 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(12) C13; (4) C19
Output Nominal Voltage230V
Overload ProtectionTwo 20A circuit breakers protect 8 outlets each
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported2U rackmount
Minimum Required Rack Depth (cm)40.64
PDU Form FactorHorizontal (2U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)20.07 x 42.93 x 51.31
Shipping Weight (kg)7.08
Unit Dimensions (hwd / cm)8.9 x 44.5 x 31.75
Unit Weight (kg)6.21
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing
Operating Elevation (ft.)0-10,000
Operating Elevation (m)0-3000
COMMUNICATIONS
PowerAlert SoftwareLX Platform Interface: PowerAlert Device Manager
Communications CableMicro-USB- to-USB A configuration/console Access cable
Network Compatibility10 Mbps; 100 Mbps (Fast Ethernet)
FEATURES & SPECIFICATIONS
High Availability PDU Features  Remote Network Notifications
STANDARDS & COMPLIANCE
Product CertificationsEN 60950-1
Product ComplianceRoHS; CE (Europe); FCC Part 15 Class A (USA); Trade Agreements Act (TAA)
WARRANTY & SUPPORT
Product Warranty Period (Worldwide)2-year limited warranty
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton PDUMNH32HVAT2 - PDUMNH32HVAT2
MSRP:
Was:
Single-Phase 32A 200-240V ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real TimeThis monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and...
Add to Cart The item has been added
Eaton PDUMNH32HVAT - PDUMNH32HVAT
The PDUMNH32HVAT 7.7kW Single-Phase 200-240V Monitored Automatic Transfer Switch/ATS PDU provides remote power monitoring and enables redundant power for network devices with non-redundant power...
Image coming soon
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment