  • Eaton PDUMNV20LX - PDUMNV20LX
Eaton PDUMNV20LX - PDUMNV20LX
Eaton PDUMNV20LX - PDUMNV20LX
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMNV20LX - PDUMNV20LX
Eaton
Eaton PDUMNV20LX - PDUMNV20LX
SKU:
PDUMNV20LX
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMNV20LX
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Name
PDUMNV20LX 1.9kW Single-Phase Monitored PDU
Marketing Information
The PDUMNV20LX 1.9kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. Recommended for any IT or industrial application, it features 24 NEMA 5-15/20R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L5-20P plug and 5-20P adapter connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
24 x NEMA 5-15/20R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 127 V AC
Output Voltage
  • 100 V AC
  • 120 V AC
  • 127 V AC
Power Rating (Watt)
1900 W
Input Current
20 A
Management
Management
  • HTTP
  • HTTPS
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
1.8"
Weight (Approximate)
12.20 lb
Miscellaneous
Package Contents