  • Eaton PDUMNV30HV2LX - PDUMNV30HV2LX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMNV30HV2LX
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMNV30HV2LX
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMNV30HV2LX
Product Name
PDUMNV30HV2LX 42-Outlet PDU
Marketing Information
The PDUMNV30HV2LX 5.8kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Receptacle Type
  • IEC 60320 C19
  • IEC 60320 C13
Receptacle Detail
  • 6 x IEC 60320 C19
  • 36 x IEC 60320 C13
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
5800 W
Input Current
30 A
Management
Management
Protocols:
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.7"