  • Eaton PDUMNV32HV2LX - PDUMNV32HV2LX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMNV32HV2LX
  • 0 Reviews
The PDUMNV32HV2LX 7.7kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
The 0U PDU features 42 outlets (36 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-ft. (3.05 m) cord with IEC 309 32A Blue (2P+E) plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Distributes and Monitors Network-Grade Single-Phase Power
  • 7.7kW 200-240V monitored PDU with single-phase input
  • IEC 309 32A Blue (2P+E) plug with 10-ft. (3.05 m) cord connects to compatible AC power source
  • Firmware upgrades support future product enhancements
42 Outlets Distribute AC Power
  • 36 C13 and 6 C19 outlets split into 2 separately breakered 20A load banks
  • Plug-lock insert sleeves prevent cables from becoming accidentally disconnected
Digital Ammeter
  • Reports current for each load bank and total connected PDU load
  • Supports IP-address self-ID
  • Rotates 180° for easy reading at either angle
  • Measurement accuracy plus minus 1A
Built-In LX Platform Interface
  • Supports 10/100 Mbps auto-sensing for communication with an Ethernet network
  • No Java required
Broad Communications Compatibility
  • Supports IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP
  • Supports automatic and manual assignment of IP address
Essential Safety Features
  • Tiered access allows administrator and guest to log in via web browser
  • Immediate alert notifications via email or SNMP traps
  • Supports user-specified alarm notification thresholds
  • Real-time clock backup maintains day/date even if PDU is unpowered
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
  • Mounts vertically using included toolless buttons or rack-mounting brackets
  • Included PDUMVROTATEBRKT allows mounting with rear-facing outlets
TAA-Compliant
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • PDUMNV32HV2LX 7.7kW Single-Phase Monitored PDU
  • Configuration cable
  • (42) Plug-lock insert sleeves
  • Rack-mounting hardware
  • PDUMVROTATEBRKT mounting bracket accessory
  • Owner’s manual
OVERVIEW
UPC Code037332204899
PDU TypeMonitored
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage200; 208; 220; 230; 240
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 32A 200-240V service
Maximum Input Amps32
PDU Plug TypeIEC-309 32A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.05
OUTPUT
Output Capacity Details7.7kW (240V), 7.4kW (230V), 7kW (220V), 6.7kW (208V), 6.4kW (200V) / 32A total capacity; 16A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet; 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(36) C13; (6) C19
Output Nominal Voltage200-240V
Overload ProtectionTwo 20A circuit breakers protect 21 outlets each
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
PDU Form FactorVertical (0U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)13.21 x 16.26 x 185.42
Shipping Weight (kg)6.67
Unit Dimensions (hwd / cm)177,8 x 5,6 x 6,7
Unit Weight (kg)4.40
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 122°F (0° to 50°C)
Storage Temperature Range-22° to 140°F (-30° to 60°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing