  • Eaton PDUMV16HV - PDUMV16HV
Eaton PDUMV16HV - PDUMV16HV
  • Eaton PDUMV16HV - PDUMV16HV
Eaton PDUMV16HV - PDUMV16HV
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMV16HV - PDUMV16HV
Eaton
Eaton PDUMV16HV - PDUMV16HV
SKU:
PDUMV16HV
  • 0 Reviews
  • 3.84kW 16A single phase 208/230V Local Metered Power Distribution Unit / PDU
  • Two-digit lighted meter reports combined total output current in amps
  • 10ft / 3m input cable with Blue IEC309 16A input plug
  • 0U 63.75in / 162cm vertical rackmount format installs vertically, using no rack spaces
  • 38 total outlets (6 C19, 32 C13)
  • Plug-lock cord retention sleeves keep C20 and C14 equipment plugs from accidental disconnection
  • Toolless installation supported in button-mount compatible equipment racks
  • Bolt-down installation brackets support installation in other racks and additional surfaces
  • PDUMV16HV 63.75 inch local metered PDU with owner's manual
  • Plug-lock cord retention sleeves (32 C14 and 6 C20)
  • Set of mounting brackets and installation hardware
OVERVIEW
UPC Code037332182876
PDU TypeLocal Metered
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage208; 230
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 16/20A 230/208V service
Maximum Input Amps16
PDU Plug TypeIEC-309 16A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.05
OUTPUT
Output Capacity Details3.7kW (230V), 3.3kW (208V) / 16A total capacity; 16A max per C19 outlet; 12A (10A CE) max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(32) C13; (6) C19
Output Nominal Voltage208/230V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Front Panel LCD DisplayDigital meter reports PDU output current in amps
PHYSICAL
Material of ConstructionAluminum
Form Factors Supported0u vertical installation in equipment racks, plus under-counter and wallmount
PDU Form FactorVertical (0U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)7.37 x 12.95 x 166.12
Shipping Weight (kg)3.58
Unit Dimensions (hwd / cm)162 x 5,7 x 9,5
Unit Weight (kg)2.40
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity0% to 95% non-condensing