  • Eaton PDUMV20NETLX - PDUMV20NETLX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMV20NETLX
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMV20NETLX
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMV20NETLX
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMV20NETLX
Product Name
PDUMV20NETLX 1.9kW Single-Phase Switched PDU
Marketing Information
The PDUMV20NETLX 1.9kW Single-Phase Switched PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. Recommended for IT and industrial applications, the vertical PDU features 24 switched NEMA 5-15/20R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L5-20P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Features
Distributes Network-Grade AC Power
  • 1.9kW 120V switched PDU with single-phase input
  • NEMA L5-20P plug with 10 ft. cord connects to compatible AC power source
  • Firmware upgrades support future product enhancements
24 Switched NEMA 5-15/20R Outlets Distribute AC Power
  • Cord retention brackets prevent cables from becoming accidentally disconnected
Digital Ammeter
  • Reports total PDU load in real time
  • Supports IP-address self-ID
  • Rotates 180? for easy reading at either angle
Built-In LX Platform Interface
  • Supports 10/100 Mbps auto-sensing for communication with an Ethernet network
  • No Java required
Broad Communications Compatibility
  • Supports IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP
  • Supports automatic and manual assignment of IP address
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
  • Vertical PDU mounts using included toolless buttons or rack-mounting brackets
  • Included PDUMVROTATEBRKT allows mounting with rear-facing outlets
TAA-Compliant
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Switched
Design
Modular
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P/5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
24 x NEMA 5-15/20R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Rating (Watt)
1920 W
Input Current
20 A
Management
Management
  • IPv4
  • IPv6
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • NTP
Remote Outlet Switching
Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.7"
Weight (Approximate)
8.50 lb
Miscellaneous
Package Contents