  • Eaton PDUMV30NETLX - PDUMV30NETLX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMV30NETLX
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMV30NETLX
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMV30NETLX
Product Model
PDUMV30NETLX
Product Name
PDUMV30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU
Marketing Information
The PDUMV30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. Recommended for any IT or industrial application, it features 24 switched NEMA 5-15/20R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L5-30P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
Features
Distributes Network-Grade Single-Phase Power
  • 2.9kW 120V switched PDU
  • NEMA L5-30P plug with 10 ft. cord connects to compatible AC power source
  • Firmware upgrades support future product enhancements
24 Switched Outlets Distribute AC Power
  • 24 NEMA 5-15/20R outlets split into 2 separately breakered load banks
  • Cord retention brackets prevent cables from becoming accidentally disconnected
Digital Ammeter
  • Reports load level on each bank and total PDU output
  • Supports IP-address self-ID
  • Rotates 180? for easy reading at either angle
Built-In LX Platform Interface
  • Supports 10/100 Mbps auto-sensing for communication with an Ethernet network
  • No Java required
Broad Communications Compatibility
  • Supports HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP
  • Supports automatic and manual assignment of IP address
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
  • Mounts vertically using included toolless buttons or rack-mounting brackets
  • Included PDUMVROTATEBRKT allows mounting with rear-facing outlets
TAA-Compliant
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Switched
Design
Modular
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
24 x NEMA 5-15/20R
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Rating (Watt)
2880 W
Input Current
30 A
  • NTP
Remote Outlet Switching
Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.7"
Weight (Approximate)
14.10 lb
Miscellaneous
Package Contents