  • Eaton PDUMV32HV - PDUMV32HV
Eaton PDUMV32HV - PDUMV32HV
  • Eaton PDUMV32HV - PDUMV32HV
Eaton PDUMV32HV - PDUMV32HV
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMV32HV - PDUMV32HV
Eaton
Eaton PDUMV32HV - PDUMV32HV
SKU:
PDUMV32HV
  • 0 Reviews
The 70-inch (178-centimeter) PDUMV32HV 32A 200-240V 7.7kW Single-Phase Local Metered Power Distribution Unit features 48 outlets for distributing single-phase AC power to rack-mounted equipment, including computers, routers, switches and servers.
Outlets are arranged in two separate load banks, each with 24 outlets (4 C19 and 20 C13), a dedicated 20A circuit breaker and a digital meter that reports the bank's real-time output current in amps. The ammeters let you visually monitor each bank and maintain balanced loads to prevent circuit overloads and downtime due to breakers tripping. Special guards prevent the breakers from tripping accidentally. Outlets, breakers and ammeters are color-coded and labeled for easy identification.
An ideal PDU for server rooms, network closets and data centers, the PDUMV32HV's all-metal housing comes ready to mount vertically in your rack using the preinstalled 9 mm buttons or the included hardware. The IEC-309 32A blue input plug with 10-ft. (3.05 m) cord connects to your facility's compatible AC power source, generator or protected UPS. Included C20 and C14 plug-lock inserts connect to your components' plugs to ensure they remain connected and continuously powered. Use the included ground screw to connect any equipment that requires a chassis ground.
Digital Meters Help Prevent Overloads
  • Dual digital ammeters report real-time output current in amps
  • Visual monitoring of PDU load level prevents overloading as more equipment is connected
Distributes Plenty of Single-Phase Power
  • 32A 200-240V 7.7kW local metered PDU
  • Dual load banks with separate 20A circuit breakers and digital ammeters
  • Special guards prevent breakers from accidentally tripping
  • Each bank is color-coded and labeled for convenient identification
Connects to AC Power Source
  • IEC-309 32A blue input plug with 10-ft. (3.05 m) cord for easy connection to main power source, generator or protected UPS
  • Included plug-lock inserts ensure components remain connected and powered
  • Included ground screw for equipment requiring chassis ground
Easy to Mount With or Without Tools
  • Ready for immediate toolless 0U installation using preinstalled 9 mm mounting buttons (spare 2.9 mm and 4.6 mm buttons included)
  • Nut-and-bolt vertical installation possible with included mounting hardware
  • Use included PDUMVROTATEBRKT mounting accessory for installation with outlets facing rear
TAA-Compliant
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • PDUMV32HV 32A 200-240V 7.7kW Single-Phase Local Metered PDU
  • Plug-lock inserts (8 C20, 40 C13)
  • Spare installation buttons, 2.9 mm/4.6 mm
  • Ground screw
  • Mounting hardware
  • Owner’s Manual
OVERVIEW
UPC Code037332182814
PDU TypeLocal Metered
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage200; 208; 230; 240
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 32A 200-240V service
Maximum Input Amps32
PDU Plug TypeIEC-309 32A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.05
OUTPUT
Output Capacity Details7.7kW (240V), 7.4kW (230V), 7kW (220V), 6.7kW (208V), 6.4kW (200V) / 32A total capacity; 16A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet; 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(40) C13; (8) C19
Output Nominal Voltage200-240V
Overload ProtectionTwo 20A circuit breakers protect 24 outlets each
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Reported Load SegmentsSupports local monitoring of output current for each output load bank; Outlets, circuit breakers and current meters are color-coded and labeled for easy identification (Black: 20A Bank 1 / Gray: 20A Bank 2)
Front Panel LCD DisplaySet of two digital current meters report output current in two segments
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported0u vertical installation in equipment racks, plus under-counter and wallmount
PDU Form FactorVertical (0U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)17.50 x 24.51 x 192.71
Shipping Weight (kg)7.98
Unit Dimensions (hwd / cm)177,8 x 6,88 x 6,4
Unit Weight (kg)5.60
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 122°F (0° to 50°C)
Storage Temperature Range-22° to 140°F (-30° to 60°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing