  • Eaton PDUMVR30HVNETLX - PDUMVR30HVNETLX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMVR30HVNETLX
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMVR30HVNETLX
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMVR30HVNETLX
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMVR30HVNETLX
Product Name
PDUMVR30HVNETLX 24-Outlet PDU
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
Receptacle Detail
  • 20 x IEC 60320 C13
  • 4 x IEC 60320 C19
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
230 V AC
Power Rating (Watt)
5800 W
Input Current
30 A
Management
Management
  • HTTP
  • HTTPS
  • PowerAlert
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • Telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP and NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.6"