  • Eaton PDUMVR30NETLX - PDUMVR30NETLX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMVR30NETLX
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMVR30NETLX
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Product Model
PDUMVR30NETLX
Product Name
PDUMVR30NETLX 24-Outlet PDU
Marketing Information
The PDUMVR30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU with individual outlet metering provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
24 x NEMA 5-15/20R
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage Range
100 V AC - 127 V AC
Power Rating (Watt)
3050 W
Input Current
30 A
Management
Management
Protocols:
  • IPv4
  • IPv6
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2"