  • Eaton PDUNVR20LX - PDUNVR20LX
Eaton PDUNVR20LX - PDUNVR20LX
Eaton PDUNVR20LX - PDUNVR20LX
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUNVR20LX - PDUNVR20LX
Eaton
Eaton PDUNVR20LX - PDUNVR20LX
SKU:
PDUNVR20LX
  • 0 Reviews
Eaton PDUNVR20LX - PDUNVR20LX
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUNVR20LX
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUNVR20LX
Brand Name
Tripp Lite
Product Name
24-Outlets PDU
Marketing Information
1.9kW Single-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power
This monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage and load levels via its built-in network interface. Ideal for your small-to-mid-sized data center, computer room or high-density network closet, the PDUNVR20LX features 24 NEMA 5-15/20R 120V outlets, which distribute AC power to rack equipment. Advanced network power monitoring provides 1% billing-grade power consumption data for devices connected to each outlet.
Monitored Per-Outlet PDU Lets You Keep Track of Power Consumption in Real Time
Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
Auto Probe Allows Autonomous PDU Management
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
  • NEMA L5-20P
  • NEMA 5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
24 x NEMA 5-15/20R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
  • 120 V AC
  • 100 V AC
  • 127 V AC
Power Rating (Watt)
1920 W
Input Current
20 A
Management
Management
  • SNMP
  • Telnet
  • SSH
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2"