  • Eaton PDUNVR30HVLX - PDUNVR30HVLX
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUNVR30HVLX
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUNVR30HVLX
Manufacturer Part Number
PDUNVR30HVLX
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUNVR30HVLX
Product Name
PDUNVR30HVLX 24-Outlets PDU
Marketing Information
5.8kW Single-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
Receptacle Detail
  • 20 x IEC 60320 C13
  • 4 x IEC 60320 C19
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)
5800 W
Input Current
30 A
Mounting Orientation
Vertical/Toolless
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2.6"