  • Eaton PDUNVR30LX - PDUNVR30LX
Eaton PDUNVR30LX - PDUNVR30LX
Eaton PDUNVR30LX - PDUNVR30LX
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUNVR30LX - PDUNVR30LX
Eaton
Eaton PDUNVR30LX - PDUNVR30LX
SKU:
PDUNVR30LX
  • 0 Reviews
Eaton PDUNVR30LX - PDUNVR30LX
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUNVR30LX
Manufacturer Part Number
PDUNVR30LX
Product Name
24-Outlets PDU
Marketing Information
2.9kW Single-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power
This monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage and load levels via its built-in network interface. Ideal for your small-to-mid-sized data center, computer room or high-density network closet, the PDUNVR30LX features 24 NEMA 5-15/20R 120V outlets in two breakered load banks, which distribute AC power to rack equipment. Advanced network power monitoring provides 1% billing-grade power consumption data for devices connected to each outlet.
Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
24 x NEMA 5-15/20R
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage Range
100 V AC - 127 V DC
Power Rating (Watt)
2900 W
Input Current
30 A
Mounting Orientation
Vertical
Height
70"
Width
2.2"
Depth
2"