  • Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
  • Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
  • Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
Eaton
Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
SKU:
PDUV15-48
  • 0 Reviews
Eaton PDUV15-48 - PDUV15-48
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUV15-48
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUV15-48
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUV15-48
Product Name
PDUV15-48 16-Outlets PDU
Marketing Information
Single-Phase 120V PDU Distributes Network-Grade Power to Multiple Loads
Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment
A lighted on/off switch is protected by a transparent plastic cover to help prevent an accidental shutdown that could lead to costly downtime. A 15A circuit breaker protects connected components from dangerous overloads.
Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-15R
Protection Type
  • Overload Protection
  • Accidental Power Shutdown
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
  • 100 V AC
  • 120 V AC
  • 127 V AC
Power Rating (Watt)
1440 W
Input Current
15 A
Circuit Breaker
Yes
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Placement
Under-counter
Rack Height
0U
Cord Length
15 ft
Height
48.5"
Width
1.5"
Depth
1.6"