  • Eaton PS7224-20HW - PS7224-20HW
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PS7224-20HW
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PS7224-20HW
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Name
Power Strip 120V AC
Marketing Information
Tripp Lite's PS7224-20HW Power Strip offers 20 amp multi-outlet AC power distribution in a convenient 72 inch hardwire cabinet. Includes knockout panels to accept 3/4 in. conduit fittings for hardwire installation and 24 output receptacles with 2.795 inch center-to-center spacing. Ideal for horizontal or vertical raceway style power distribution in office, workbench, industrial, networking and telecom applications.INPUT/OUTPUT: Input: Hard-wire access via knockout panels that accept 3/4 inch conduit fittingsOutput: 24 outlets total, 2 NEMA 5-15/20R (20A) and 22 NEMA 5-15R (15A)ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 20A (no circuit breaker)FORMAT: 72 inch strip format with 24 outlets
Product Type
Power Strip
Technical Information
Plug/Connector Type
Hardwired
Receptacles
  • 22 x NEMA 5-15R
  • 2 x NEMA 5-20R
Receptacles Spacing
2.80"
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Maximum Output Voltage
120 V AC
Maximum Input Current
20 A
Maximum Frequency
60 Hz
Power Rating
2400 W
Physical Characteristics
Product Color
  • Beige
  • Almond
Mount Type
  • Vertical
  • Horizontal
Height
1.5"
Width
1.5"
Depth
72"
Miscellaneous
Package Contents
  • Power Strip 120V AC
  • PS7224-20HW
  • Instruction manual
Additional Information
  • Input connection type: 3/4 inch knockouts support hardwire input connection
Certifications & Standards
  • UL1363
  • cUL
Country of Origin
China
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
MSRP:
Was:
Tech SpecsSpecificationsManufacturerTripp Lite by EatonManufacturer Part NumberPS3612-20HW</
Add to Cart The item has been added
Tech SpecsSpecificationsManufacturerTripp Lite by EatonManufacturer Part NumberPS7224-20T
Eaton PS7224 - 72" POWER STRIP,W/ 24 OUTLETS
Tech SpecsSpecificationsManufacturerTripp Lite by EatonManufacturer Part NumberPS7224</
Eaton PS7224-20 - 72"PWR STRIP,W/24 OUT,20A BKR
Tech SpecsSpecificationsManufacturerTripp Lite by EatonManufacturer Part NumberPS7224-20
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment